Newsroom

Joint Audit, ALC, & Joint Budget membership for 89th

November 13th, 2012

LEGISLATIVE JOINT AUDITING COMMITTEE

2013 - 2014 MEMBERSHIP LIST (11/9/12)

 

Representative __________, Co-Chairperson

Representative __________, Co-Vice Chairperson

HOUSE

Caucus                             First                         Second

Dist.   Member                Alternate                 Alternate

1           Walls McCrary              John Payton                   Scott Baltz

1           Homer Lenderman       Butch Wilkins                  Joe Jett

1           Frederick Smith            Monte Hodges               Mark McElroy

1           John K. Hutchison         Wes Wagner                Mary Broadaway

1          Harold Copenhaver        Marshall Wright            David Hillman

 

2         Allen Kerr                       Andy Davis                   Tommy Thompson

2         Kim Hammer                  Darrin Williams             Douglas House

2         Andy Mayberry               Joe Farrer                    Stephen Meeks

2         John W. Walker              Ann V. Clemmer          David Meeks

2         Stephen Magie               John Charles                Edwards Jeremy Gillam

 

3         Mary L. Slinkard              Bob Ballinger               Robert E. Dale

3         Charlie Collins                 Dan Douglas                Denny Altes

3         Gary Deffenbaugh           Debra M. Hobbs          Greg Leding

3         Justin T. Harris                Andrea Lea                  Randy Alexander

3         Charlotte Douglas            Kelley Linck                 Sue Scott

 

4         Mary P. “Prissy” Hickerson     James L. Word     Sheilla E. Lampkin

4         Nate Bell                           Terry Rice                  Jon S. Eubanks

4         Richard Womack             John T. Vines              Bruce Westerman

4         Fonda Hawthorne            Lane Jean                   Betty Overbey

4         Ken Bragg                        Matthew J. Shepherd Jeff Wardlaw

 

ARKANSAS LEGISLATIVE COUNCIL

2013 - 2014 MEMBERSHIP LIST (11/9/12)

 

Representative __________, Co-Chairperson

Representative __________, Co-Vice Chairperson

HOUSE

Caucus                   First                       Second

Dist. Member          Alternate               Alternate

1        Butch Wilkins            Joe Jett                 Deborah Ferguson

1        Karen S. Hopper       John K. Hutchison   Walls McCrary

1        Jody Dickinson         Chris Richey          Davy Carter

1        David L. Branscum   Scott Baltz             Homer Lenderman

1        James Ratliff             David Hillman        Tommy Wren

 

2        Ann V. Clemmer        Douglas House    Mark Biviano

2        John Charles             Edwards Eddie L. Armstrong  Jim Nickels

2        David Meeks             Patti Julian            Andy Mayberry

2        Jeremy Gillam           Josh Miller            Fredrick J. Love

2        Tommy Thompson    Warwick Sabin      Kim Hammer

 

3        Debra M. Hobbs        Micah S. Neal     Duncan Baird

3        Andrea Lea                Charlene Fite     Jonathan Barnett

3        Denny Altes               Jim Dotson         Stephanie Malone

3        Greg Leding               Randy Alexander   John Burris

3        Kelley Linck               George McGill    Mary L. Slinkard

 

4        James L. Word          Sheilla E. Lampkin   John Baine

4        Terry Rice                  Bruce Cozart J.        Brent Talley

4        Bruce Westerman      David Kizzia             Nate Steel

4        Jeff Wardlaw              Mike Holcomb          Henry “Hank” Wilkins, IV

4        Jon S. Eubanks          Bill Gossage            John Catlett

 

JOINT BUDGET COMMITTEE

2013 - 2014 MEMBERSHIP LIST (11/9/12)

 

Representative __________, Chairperson

Representative __________, Vice Chairperson

 

HOUSE

Cauc.

Dist.  Member               Alternates

1        Davy Carter                Karen S. Hopper --1st

1        James McLean           Mary Broadaway --2nd

1        Marshall Wright

1        Tommy Wren

1        Reginald Murdock

1        Mark McElroy

 

2        Mark Perry                  Mark Lowery --1st

2        Darrin Williams           Charles Armstrong --2nd

2        Jim Nickels

2        Stephen Meeks

2        Fredrick J. Love

2        Mark Biviano

 

3        Duncan Baird             Sue Scott --1st

3        Les “Skip” Carnine     David Whitaker --2nd

3        Jonathan Barnett

3        Robert E. Dale

3        Stephanie Malone

3        John Burris

 

4        Nate Steel                         Betty Overbey --1st

4        Henry “Hank” Wilkins, IV   David Fielding --2nd

4        John T. Vines

4        Lane Jean

4        John Catlett

4        Matthew J. Shepherd